2012-08-14Seminarium informacyjne »Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tematyką zarządzania projektami na seminarium informacyj...2012-08-10Z notatnika project managera... »Z notatnika project managera jest to cykl przydatnych narzędzi służących do lepszej pracy jako p...2012-08-10List Intencyjny do Rektorów uczelni polskich »
Z treścią listu można zapoznać się klikająć przycisk strona 1 oraz strona 2 Listu I...2012-08-09Piszą o nas... »
Informacje na temat Projektu "Naukowiec Jutra" dociera do coraz większego grona odbiorców, co na...2012-08-03I Seminarium Informacyjne »
Szanowni Państwo,
pragniemy poinformować że pierwsze z cykli Seminariów Informacyjnych promu...2012-07-24Komunikat! »
Szanowni Państwo,
pragniemy poinformować że termin zajęć w ramach II Edycji Szkoleniowej Pr...
|
|
2012-07-11Kto to jest project manager?
Project manager: Project manager (ang. zarządzający projektem) to specjalista dowolnej dziedziny, prowadzący określone projekty w firmie, pracujący z reguły w systemie kontraktowym. Jeszcze do niedawna ludzie stawali się menedżerami projektu dlatego, że przydzielano im takie obowiązki (tzn. byli wyznaczeni do realizacji projektu). W ten sposób np. specjalista w dziedzinie programowania stawał się odpowiedzialny za zarządzanie zespołem programistów, prowadzących projekt dla klienta. Jednak obecnie już się to zmienia i project managerami zostają już osoby w pełni świadomie celu i wyzwań, które przed nimi stoją. Predyspozycje: Project management to dziedzina jeszcze stosunkowa nowa w naszym kraju. Mile widziane jest wykształcenie wyższe, zależne od branży i tematyki projektu, kursy lub studia podyplomowe z zarządzania projektami, a także doświadczenie w kierowaniu projektami, zdolności analizy i planowania, umiejętność zarządzania i współpracy z ludźmi, komunikatywność, kreatywność, chęć ciągłego uczenia się, systematyczność, odporność na stres oraz dyspozycyjność. Dawniej i dziś: W ostatniej dekadzie zarządzanie projektem stało się ważną dyscypliną wiedzy i zyskuje coraz większe zainteresowanie. Znany specjalista z dziedziny PM, Tom Peters uznał, że ponad 50 codziennych działań w firmach jest dziś realizowanych w postaci projektów. Projekty wykorzystuje się w firmach jako sposoby osiągania celów operacyjnych, tzw. crash projects (np. szybkie i sprawne wdrożenie nowej odmiany produktu), a także strategicznych - tzw. core projects (np. wypracowanie nowej strategii dystrybucji produktów).
Dlatego coraz większą wagę przywiązuje się do systematycznego kształcenia pracowników w dziedzinie zarządzania projektem. Do obowiązków specjalisty w zakresie zarządzania projektem należy kierowanie zespołem oraz koordynacja działań osób zaangażowanych w dane przedsięwzięcie, planowanie i wprowadzanie strategii działań w ramach danego projektu, analiza jakościowa i ilościowa rynku i dostępnych zasobów, opracowywanie biznesplanów, monitorowanie działań i czuwanie nad sprawnością procesów, sporządzanie sprawozdań i raportów okresowych i końcowych.
Status społeczny: Project manager skupia w sobie wiele cech zawodu elitarnego, menedżerskiego, a więc uprawianego przez ludzi o szerokich horyzontach myślowych, wykazujących się dojrzałą osobowością. Jak zostać project managerem? Niezbędne w tym zawodzie są konkretne umiejętności. Project manager musi mieć wiedzę oraz umiejętności z zarządzania projektem z dziewięciu podstawowych zakresów.
Po pierwsze: z zakresu integracji zadań, czyli całościowego spojrzenia na projekt oraz uwzględnienia wszystkich możliwych czynności z nim związanych.
Po drugie: z zarządzania zakresem zadań, co w praktyce oznacza umiejętność delegowania zadań na innych pracowników - członków zespołu - i ustalania wzorców ich wykonania.
Po trzecie: z zakresu zarządzania czasem swoim i podwładnych, co jest uznawane za jedną z ważniejszych umiejętności menedżera projektu.
Po czwarte: z zakresu zarządzania zaopatrzeniem, czyli podejmowania decyzji w sprawach zakupów nowych urządzeń i wyszukiwania okazji pośród ofert dostawców.
Po piąte: z zarządzania zasobami ludzkimi, a więc umiejętności budowania zespołu projektowego oraz sprawowania funkcji lidera tego zespołu.
Następnie z zakresu komunikacji międzyludzkiej, kontroli jakości wykonania zadań projektowych (tzw. quality management), zarządzania kosztami projektu (umiejętności controllingowo-księgowe) oraz oceny ryzyka towarzyszącego realizacji projektu. Wystarczy przyjrzeć się dowolnie wybranej organizacji, czyli strukturze organizacyjnej i podstawowym procesom, a uzyskamy odpowiedź, jaka jest rola project managera w firmie. Project manager jest po prezesie najważniejszą osobą w firmie. Może pracować we wszystkich firmach, które świadomie korzystają z systemu organizacji projektowej, a więc tam, gdzie działa się według rytmu konkretnych przedsięwzięć, a nie według standardu biura. Praca project managera zwykle wiąże się z dyspozycyjnością, czyli z elastycznymi godzinami pracy i tzw. zadaniowością, co oznacza, że jedynym kryterium jej rozliczania jest terminowość i efektywność finansowa. |