O PROJEKCIE

ZARZĄDZANIE PROJEKTEM >

PM2PM >

sam-2

Celem głównym Projektu "Naukowiec Jutra" jest wzrost kwalifikacji kadr naukowych sektora Badań i Rozwoju (B+R) oraz wzrost świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym, poprzez wzmocnienie potencjału pracowników tego sektora, w zakresie umiejętności zarządzania badaniami naukowymi, pracami rozwojowymi, komercjalizacją wyników badań oraz poprawą zdolności menedżerskich.

W szczególności uwaga zostanie poświęcona zarządzaniu projektami w oparciu o prestiżowy model IPMA (International Project Management Association), który uważa się za najlepszy na światowym rynku menadżerskim.

W ramach Projektu „Naukowiec Jutra” odbędą się:

całkowicie bezpłatne,

dofinansowane ze środków unijnych PO KL,

pakiety szkoleń podzielone na 4 moduły tematyczne:

• "Własność intelektualna i prawna zarządzania projektami", czyli 16 godzin szkoleniowych poświęconych przedmiotom ochrony (m.in. know-how, patenty, wynalazki, wzory użytkowe i przemysłowe itp.), zasady uzyskiwania praw wyłącznych, transfer prawa własności intelektualnej.
  • "Finansowanie badań oraz fundusze unijne", trwający 24 godziny szkoleniowe, podczas których zostaną omówione sposoby korzystania zarówno z funduszy unijnych ("miękkich", "twardych"),funduszy publicznych (m.in. VII Program Ramowy), jak i z pożyczek inwestycyjnych, funduszy pożyczkowych, kredytów technologicznych czy bankowych, leasingów, w celu doskonalenia tworzenia i zarządzania powstałymi projektami.
  • "Zarządzanie projektami badawczo- naukowymi", kluczowa część trwająca 96 godzin szkoleniowych połączona z międzynarodowym egzaminem IPMA poz. D (zobacz: warunki egzaminu), potwierdzającym umiejętności zarządzania projektami. Przygotowujący do niego trenerzy będą zajmować  się konkretnymi zagadnieniami tj.: środowisko projektu, organizacja projektu, cele projektu, rola interesariuszy w projekcie, etapy i cykl życia projektu, zarządzanie dokumentacją projektową, harmonogramowanie, planowanie i zarządzanie zasobami finansowymi i kosztami projektu, zarządzanie zespołem projektowym, zarządzanie umową jakości i ryzykiem w projekcie oraz zarządzanie portfelem projektu.
  • "MS Project (Narzędzia Informatyczne)", ostatni bardzo praktyczny i przydatny 24-godzinny cykl szkoleniowy, którego tematyką będzie: wprowadzanie zadań, zależność między zadaniami, zasoby, kalendarze w projekcie, dostosowanie widoków, śledzenie postępów w wykonywaniu projektu, dostosowanie programu do swoich potrzeb. MS Project jest to program komputerowy wspomagający zarządzanie projektami.

Szczegółowe informacje o terminach zajęć: SZKOLENIA- HARMONOGRAM.